Prameny

Oáza klidu v srdci Slavkovského lesa 

Obec Prameny (Sangerberg) byla založena ve 14. století na ložiskách stříbra a zejména cínu. Území bylo součástí významného revíru zahrnujícího dále Čistou, Krásno a Horní Slavkov.

Od poloviny 19. století dochází v západních Čechách k rozvoji lázeňství. Nejinak tomu bylo i v Pramenech, kde byly v roce 1872 otevřeny Alžbětiny lázně využívající bohaté prameny minerálních vod. Výstavbu lázní umožnily vysoké výnosy z obchodování se žateckým chmelem, kterému se věnovalo několik místních rodin. S koncem 2. světové války zlaté časy Lázní Sangerberg skončily. Teprve v nedávné době dochází k postupnému rozvoji této oázy klidu v srdci Slavkovského lesa.

V okolí Pramenů se vyskytují jedny z nejcennějších mokřadních lokalit v celé České republice, které jsou spolu s rašeliništi velmi významným prvkem přispívajícím k udržení dlouhodobě stabilního vodního režimu centrálních partií Slavkovského lesa. Většina z nich je pokryta blatkovými porosty a smrčinami, zbytek jsou přirozená bezlesí se společenstvy otevřených vrchovišť a přechodových rašelinišť. Celé území je proslulé výstupy proplyněných minerálních vod a plynného oxidu uhličitého. Zrašelinělé, slatinné a podmáčené louky jsou výskytem vzácných a zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.

Obrázky:

  1. Vývěry železité kyselky (Číhanské rašeliniště)
  2. Národní přírodní památka Křížky. Tělesa serpentinitů (hadců) na návrší Křížky a na Vlčím hřbetě jsou specifickým rostlinným stanovištěm. Přírodní památka je oblíbeným výletním místem ve Slavkovském lese
  3. Zářivě žluté květy úpolínu přitahují pozornost z velké dálky (Národní přírodní památka Úpolínová louka pod Křížky).