Hrady na skalách

Cheb

Na místě dnešního hradu se předpokládá starší slovanské osídlení, které zde trvalo až do počátku 12 století. Někdy během 12. století se Chebska zmocnil rod hrabat z Vohburgu a připojil je k severní bavorské marce. Vohburgové také patrně vybudovali v Chebu první kamenný hrad, doložený archeologicky. Významně se do historie hradu zapsal císař Friedrich I. Barbarosa (1125-26 až 1190) - zařadil jej mezi skupinu tzv. falcí, které navštěvoval s dvorem při svých pravidelných inspekčních cestách po německé říši. Na chebské falci hostovali i další císaři až do roku 1265/1266, kdy se Chebsko stalo na čas součástí českého království (definitivně roku 1322).

Obr.: Chebský hrad v roce 1790

Politický význam Chebu trval i později, avšak hrad byl roku 1394 pojat do městského opevnění a postupně přestal sloužit jako samostatná fortifikační jednotka. Později byl již jen nejnutněji udržován. Po třicetileté válce se město změnilo v barokní pevnost. Tehdy došlo rovněž k radikální úpravě opevnění hradu. Při vpádu Francouzů v roce 1742 byl objekt zničen a chátral pak postupně až do dnešní podoby. Pozornost geologa zaujme především hranolovitá Černá věž. Je postavena z čedičových bloků, které pocházejí z proslulé „minisopky“ Komorní hůrky.

Obr.: Chebský hrad v roce 1875

Skalní podklad chebského hradu budován tzv. chebskými fylity. Jsou to jemnozrnné, silně slídnaté, břidličnaté horniny se silným tektonickým porušením. Jsou značně prokřemenělé, s častými křemennými čočkami a žílami. Odlučnost je podmíněna břidličnatostí, takže výsledkem je deskovitý či střepinatý tvar úlomků. Fylity často bývají postiženy intenzivním a hlubokým zvětráváním, které začalo již v předtřetihorním období. Chebské fylity mají původ v prvohorních usazeninách na dně oceánu. Sedimenty jsou staré asi půl miliardu let, na krystalické břidlice byly přeměněny během tzv. variského vrásnění při kolizi dvou velkých kontinentů - Gondwany a Laurasie - před asi 320 milióny let. Na skalním podkladu jsou nepravidelně a v malé mocnosti zachovány jíly a písky třetihorního vildštejnského souvrství.

Obr.: Chebský hrad v současnosti