Příhraniční městečko Luby (bývalý Schönbach) v západních Čechách je známé především výrobou strunných hudebních nástrojů. Milovníci golfového sportu zase ocení nový areál a turista chtivý rozhledu si zde může od roku 2005 vychutnat výhled z nové dřevěné rozhledny. Rozhlednu, která je celkem 22 metrů vysoká, postavila v rozmezí červen – srpen 2005 chebská společnost Horal Resort s.r.o. Na výstavbu bylo spotřebováno celkem 42 m3 dřeva.
Obr.: Rozhledna
Slavnostní otevření vyhlídky se konalo 14. srpna 2005. Věž nalezneme na úpatí kopce „Nad Dvorem“ (632 metrů) nedaleko golfového areálu. Ostatně golfový turnaj „Rozhledna Open“ se konal v den otevření rozhledny. Z výšky 18 metrů nad zemí, kde je umístěna vyhlídková plošina, je výhled především severním směrem (Tříslová 647, Vysoký Kámen 773) a východním (Zlatý vrch 631 m, U rozhledny 639 m). Pohled na západ je omezen blízkou Liščí horou, 657 m. Jižním směrem je za dobré viditelnosti výhled až na masív Slavkovského lesa.
Obr.: Mapka lubského revíru
Ve svahu na pravém břehu potoka Lubinka v obci Horní Luby se nalézá historický revír rtuťových rud. Počátky dolování jsou datovány snad už do roku 1230, k většímu rozmachu došlo za vlády Karla IV. Hornická činnost kulminovala v 16. století, kdy při roční produkci 5-15 tun rtuti patřily Horní Luby mezi producenty evropského významu.
Obr.: Cinabarit
Území je budováno sericiticko-chloritickými fylity s grafitickými a kvarcitickými vložkami. Hlavní a jedinou rtuťovou rudou byla rumělka (cinnabarit, sulfid rtuťnatý), doprovázená různým množstvím pyritu. Rumělka tvoří jemnozrnné impregnace ve fylitech, její největší akumulace se nacházely v prokřemenělých zónách, místy v doprovodu karbonátů.