Loket

Loketská žula a karlovarská dvojčata

Karlovarský masiv se skládá z různých typů žulových hornin. Ta v Lokti patří k nejstarším a je natolik charakteristická, že byla nazvána žulou loketskou. Hornina na první pohled zaujme velkými krystaly draselného živce. Ve většině případů nejde o jednotlivé krystaly, ale o srostlice dvou jedinců, tzv. dvojčata. Krystaly spolu nesrůstají nahodile, ale podle tzv. karlovarského zákona. Výsledkem je, že vypadají vždy stejně. Tuto mineralogickou zajímavost popsal v roce 1807 ve zvláštním pojednání o nerostech karlovarského okolí Johann Wolfgang Goethe. Loketskou žulu můžeme studovat přímo na hradním nádvoří, kde je navíc pronikána žilami jemnozrnného aplitu.

Goethe v Lokti

Většině návštěvníků Lokte je zdejší pobyt Johanna Wolfganga von Goethe známý spíše díky jeho popisu karlovarských dvojčat. Mnohem větší senzaci způsobily básníkovy námluvy s devatenáctiletou Ulrikou von Levetzow. Plané naděje ztroskotaly přesně v den jeho 74. narozenin v loketském hostinci „Bílý kůň“, kde Ulrike i její matka takovýto sňatek odmítly. „Fräulein zatím nemá chuť na vdávání,“ řekli diplomaticky. Bolest z této osobní prohry zpracoval Goethe ve své slavné milostné básni Elegie.

Obrázky:

  1. Hrad Loket
  2. Karlovarské dvojče v hornině
  3. V žulách jsou zpravidla všechny velké krystaly živce zdvojčatěny podle karlovarského zákona. Na příčném řezu se pak prozrazují nestejným zrcadlovým leskem, který je patrný zejména ve slunečním světle. Na obrázku je ukázka granitového porfyru z Hraničné u Kraslic