Kaolinové ložisko Jimlíkov je jedním ze zdrojů suroviny pro plavírnu v Božičanech. Nachází se na západě tzv. karlovarské kaolinové oblasti, která se rozkládá mezi městy Chodov, Karlovy Vary a Ostrov. Jednotlivá ložiska leží při okrajích Sokolovské pánve v místech, kde byla uchráněna před denudací a současně mocnost terciérního pokryvu ještě není taková, aby znemožňovala těžbu.
Jako surovinová základna porcelánového průmyslu měla ložiska kaolinu od poloviny 19. století neobyčejný význam pro hospodářský rozvoj regionu. Plavený kaolin se používá při výrobě porcelánu, keramických dlaždic a obkladaček, v chemickém, sklářském a papírenském průmyslu i jinde.
Také na ložisku Jimlíkov je užitkovou složkou reziduální kaolin, který směrem do podloží plynule přechází do matečné horské žuly. Za desítky let těžby byla západní část ložiska zcela vytěžena. Povrchový důl je zatopen a při jeho okraji je na velkou hromadu ukládán odpadní písek z plavírny kaolinu. Východně od silnice do Mírové dobývání kaolinu pokračuje.
Obrázky: