Důl Mauritius
Podobně jako na Blatenském vrchu byly cínonosné greisenové žíly dobývány již od 14. století v okolí Hřebečné u Abertam. Místní doly patřily k předním producentům cínu v českém Krušnohoří. Nejhlubším cínovým dolem byl důl Mauritius, prohlášený v roce 2014 za národní kulturní památku. Odhaduje se, že za celou dobu provozu bylo v tomto dole vytěženo přes 10 tisíc tun cínu. V minulém století proběhlo několik neúspěšných pokusů o obnovení těžby. Podle poválečného geologického průzkumu představují nevytěžené zásoby asi 26 tisíc tun rudy s průměrným obsahem 0,79 % cínu, ze kterých by bylo možné získat 200 tun čistého kovu.
V turisticky zpřístupněném podzemí dolu je možné pozorovat ručně ražené chodby a stopy odlamování horniny metodou sázení ohněm. Štola Kryštof je dlouhá 272 metrů a ústí do rozsáhlé komory dlouhé 65 metrů, široké 4–9 metrů a vysoké 15–25 metrů. Na povrchu na ni navazuje Schneppova pinka.
Území Abertamy - Boží Dar - Horní Blatná je součástí Hornického regionu Krušné hory/Erzgebirge, který byl v roce 2019 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.
Obrázky: