Doubrava

Vodní mlýny na Bílém Halštrově

Bílý Halštrov je zhruba patnáctou nejdelší řekou Německa. Z celkové délky říčního toku 257 km připadá prvních 11,1 km na Česko. Řeka pramení v Halštrovském lese severně od Výhledů, protéká Vernéřovem, Dolními Pasekami a severně od Doubravy opouští české území. 

Na českém Bílém Halštrově (Elsterbach) pracovalo do poloviny 20. století 14 mlýnů. K tradičnímu mletí obilí a zpracování dřeva jich sloužila necelá polovina, zbytek využíval vodní energii k výrobě papírové lepenky a k pohonu tkalcovských a pletacích strojů. V Doubravě bylo celkem pět takovýchto provozů vybavených mlýnským kolem na svrchní vodu a jeden Francisovou turbínou. Výroba papíru byla na Ašsku velmi výnosným průmyslovým odvětvím.

Jednou z prvních papíren zde byla stará (horní) papírna v Doubravě, jejíž existence je doložena již na počátku 17. století. Jemný ruční papír s vodoznakem z této papírny byl žádaným zbožím v tuzemsku i v zahraničí. Kolem roku 1865 přešla provozovna na výrobu lepenky pro textilní podniky v Aši, na Chebsku a v Sasku. V polovině 20. století papírna zcela zanikla. Na jejích základech byla v roce 2015 dokončena expozice pod širým nebem, která zahrnuje vodní náhon, kamenná mlecí kola, nádrže a míchací kádě na papírovinu. Od papírny vede okolím Doubravy naučná stezka s 11 zastaveními věnovanými historii obce a papírenskému průmyslu.

Obrázky:

  1. Vodní náhon k papírně
  2. Nedaleko bývalé papírny v Doubravě vyvěrá pramen kyselky, který se svým charakterem blíží minerálním vodám lázní Bad Elster. Pramen je skryt v šestibokém altánu postaveném roku 1972 ve stylu socialistického funkcionalismu
  3. Pramen Halštrova. Na kamenném památníku z roku 1898 je znak majitelů pozemku, pánů z Helmfeldu