Čistá u Rovné

Důl Jeroným

Nemovitá kulturní památka Důl Jeroným západně od bývalého Královského horního města Čistá (dříve též Město Litrbachy) je unikátním svědkem hornické kultury a dovednosti našich předchůdců.

Předmětem zájmu horníků byly cínové rudy tvořené kasiteritovými krupkami rozptýlenými v hornině. Ložisko vzniklo na kontaktu intruze albitické lithno-topazové žuly typu Čistá-Krásno s pararulami. Vyskytují se v něm dva hlavní typy rud: impregnační zrudnění tvořící až 20 m mocná tělesa v greisenizovaných žulách a zrudněné křemenné žíly maximálně decimetrové mocnosti protínající žuly i rulový plášť.

Počátky hlubinného dolování u Čisté jsou kladeny do 16. století. Důvodem orientace na nepoměrně nákladnější dobývání primárních rud bylo vyčerpání cínonosných rýžovisk ve Slavkovském lese. V roce 1551 povýšil český král Ferdinand I. Čistou na královské horní město, čímž mu udělil řadu práv a svobod. Město mělo vlastní cínovou váhu, cínovou huť a právo volné těžby dříví v královských lesích.

Výnosy místních dolů však nebyly tak bohaté jako v blízkém Krásně, podle odhadů poskytly za celou historii asi 500–700 tun cínu. Důl Jeroným proto nebyl nikdy tak bohatý a věhlasný jako jiná díla v okolí, ale zato se zachoval v původní podobě. Některé důlní komory dosahují délky třiceti, šířky deseti a výšky až osmi metrů. V podzemí jsou komory, odpočívadla, výstupky a chodby s charakteristickými úspornými profily. V řadě komor jsou stěny a stropy zbarveny černě od sazí, které se usadily při sázení ohně. Stěny některých chodeb jsou zbrázděny rýhami po želízkách a špičácích tehdejších havířů.

S četnými přestávkami a různými výtěžky byly doly v Čisté v provozu až do konce 1. světové války, v letech 1940-1943 a 1964-1966 proběhly důlní práce průzkumného charakteru.

Od roku 1996 probíhaly práce na zpřístupnění a v roce 2013 se důl oficiálně otevřel pro veřejnost. Od května 2015 slouží návštěvníkům nová vstupní budova s parkovištěm. Stavba získala v soutěži „Stavba Karlovarského kraje 2015“ čestné uznání za urbanistické a architektonická řešení.

Obrázky:

  1. Vstupní areál dolu Jeroným s infocentrem
  2. Historické podzemní dobývky v dole Jeroným
  3. Historické podzemní dobývky v dole Jeroným.