Bez vody není dolování – Blatenský vodní příkop
Základní podmínkou dobývání a zpracování rud byl v historických důlních revírech dostatek vodní energie. K pohonu vodotěžných strojů a úpraven i k transportu stavebního a palivového dříví byla využívána voda přírodních toků i umělých kanálů. Nejinak tomu bylo i v hornoblatenském cínovém revíru. Pro něj byl vybudován vodní příkop ze severního okraje Božídarského rašeliniště přes Myslivny, Ryžovnu, Bludnou a severní úbočí Blatenského vrchu až do Horní Blatné, kde je zatrubněn a odveden do Blatenského potoka. Příkop si zachovával svou funkčnost po staletí. Jako zdroj vody pro blatenské továrny a požární ochranu byl pravidelně udržován až do roku 1945. V roce 1980 byl prohlášen za nemovitou kulturní památkou a v období 1995 až 2001 byl kompletně rekonstruován.
Podél Blatenského příkopu vede naučná stezka. Začíná u Božího Daru a napojuje se na naučnou stezku na Blatenský vrch a Vlčí jámy nad Horní Blatnou.
Významná cínová ložiska byla těžena na svazích Blatenského vrchu (1043 m), kupovitého zalesněného vrcholu budovaného žulami tzv. blatenského masívku. Hlavní cínový důl Wolfgang byl v provozu už v roce 1532. Později byl odvodňován dědičnou štolou Vavřinec (Laurenzi-Stollen), která byla ražena od roku 1749 jako obecní.
Obrázky:
Lázeňské centrum Karlových Varů sevřené v úzkém údolí říčky Teplé zužovaly v minulosti katastrofální povodně. Vysoká voda přicházela po intenzivnějších deštích nebo po náhlých oblevách sněhové pokrývky na horním toku Teplé. Sílu povodňové vlny obvykle znásobilo protržení hráze některého z rybníků v okolí tepelského kláštera.
Ničivé povodně v letech 1821 a zejména 1890 vedly k rozhodnutí vybudovat u Březové, cca 6,5 km proti toku Teplé, přehradu. Vodní dílo Březová bylo dokončeno v roce 1936. Jeho hráz je první betonovou přehradou na území České republiky. Má délku 229 m a výšku 38,6 m. Skalní podloží hráze je injektováno dvěma řadami vrtů o celkové délce 1 600 m.
Koruna hráze je široká 8,4 m a vede po ní silnice Karlovy Vary-Bečov-Plzeň. V hrázi jsou dvě revizní chodby.
Vodní nádrž pojme více než 5,5 miliónu kubických metrů vody při zatopené ploše přes 77 hektarů. Při obvyklém naplnění je využita zhruba jedna čtvrtina projektované kapacity. Kromě protipovodňové funkce slouží nádrž Březová k regulaci vodního průtoku přes Karlovy Vary, k výrobě elektrické energie, ke sportu a rekreaci.