Hornická města a obce

Bečov nad Teplou

K ochraně obchodní cesty z Čech do Bavorska byl na skalní ostrožně nad Teplou ve 13. století založen opevněný objekt se strážní a celní funkcí. Roku 1387 král Václav potvrdil Boršovi z Rýzmburka právo vybírat v Bečově a Dražově clo.

Obr.: Bečov před 100 lety

Dalším důležitým faktorem rozvoje Bečova bylo ve 13.-16. století rudné hornictví v centrální části Slavkovského lesa. Zejména zdejší těžba cínu měla celoevropský význam a znamenala pro kraj hospodářskou a  kulturní konjunkturu. Klíčovou roli v rozvoji hornictví sehrály šlechtické rody Rýzmburků z Oseka a Pluhů z Rabštejna. Těžba cínu kulminovala v první půli 16. století, poté došlo k jejímu pozvolnému úpadku, který završila třicetiletá válka. Hledání nové obživy obyvatel vedlo k rozmachu řemeslné cechovní výroby. Na Bečovsku se rozvinula četná specifická řemesla jako cínařství, knoflíkářství, smolaření, výrobu koženého zboží a obchod chmelem.

Obr.: Hrad a zámek Bečov

Konec druhé světové války měl pro Bečovsko a jeho obyvatele dalekosáhlé důsledky. Došlo ke složitému procesu odsunu Němců a opětovné osídlování kraje českým obyvatelstvem. Nové oživení přinesl až po roce 1950 rozmach těžby uranové rudy v okolí Horního Slavkova.

Obr.: Relikviář svatého Maura

Bečov nad Teplou je ideálním východiskem výletů do Slavkovského lesa, který je chráněnou krajinnou oblastí. Chloubou města je barokní zámek. V zámku je uložen vzácný relikviář svatého Maura, unikátní románská památka evropského významu z první třetiny 13. století.

Obr.: Městský znak

Symbol hornických tradic nalezneme i v městském znaku. Na něm je v modrém štítě stříbrná kvádrovaná zeď, za ní dvě stříbrné kruhové kvádrované věže, každá se třemi černými klíčovými střílnami, cimbuřím a černou jehlancovou střechou se zlatou makovicí. Uprostřed je červený štítek se stříbrným dvouocasým lvem se zlatou zbrojí, držícím v pravé tlapě černý mlátek na topůrku přirozené barvy. Na štítku je kolčí helma, klenotem vyrůstající zlatá postava Panny Marie se svatozáří mezi rozloženými černými křídly, přikrývadla jsou červeno–stříbrná.